Manisa Valiliği YİKOP tarafından OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) olarak 15800 m2’lik arsaya planlaması ve yapımı başlayan daha sonra Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliğindeki madde değişikliğiyle Özel Eğitim Uygulama Okulu olarak 2016 yılında yapımı tamamlanan Okulumuz 10.10.2017 tarihinde hizmete girmiştir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Yunusemre Özel Eğitim Uygulama Okulu 1.2.3. Kademe Müdürlüğü adıyla, 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet revir, 3 adet atölye, 1 adet rehberlik servisi, 1 adet spor salonu, 1 adet müzik sınıfı, 1 adet görsel sanatlar sınıfı, 1 adet yemekhane ile 16 dersliği, müstakil bahçesi (1 adet beton saha ve 1 adet engelli oyun parkı) ve 26 öğrencisiyle eğitim öğretime başlamıştır. Genel İlkokul, genel ortaokul ile genel ve mesleki ortaöğretim eğitim programlarından yararlanamayacak durumda ve 27 yaşından gün almamış, özel eğitim ihtiyacı bulunan orta ağır düzey zihinsel yetersizlik ve orta ağır otizm tanısı alan bireylere; özbakım becerilerini geliştirmek, temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla hizmet vermektedir.

Okulumuzda el sanatları bölümü bulunmaktadır. Sınıflarımızda öğrenci mevcutlarımız en fazla 8 (sekiz) kişiden oluşmaktadır. Her sınıfta 2 özel eğitim uzmanı ile birlikte branş öğretmenleri ile atölye öğretmeni öğrencilerimizin eğitim öğretimiyle ilgilenmektedirler. Öğrencilerimizin ulaşımı ücretsiz olarak servislerle sağlanmakta olup okul yemekhanesinden tüm öğrencilerimiz ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Spor Salonumuz ve Konferans Salonumuz Manisa Organize Sanayi Bölgesi tarafından işlevsel hale getirilirken 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Müzik Atölyesi, Uygulama Evi Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü tarafından, Görsel Sanatlar atölyesi TURKCELL tarafından standart hale getirilmiştir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ekim ayı içerisinde Yunusemre Özel Eğitim Meslek Okulu binamızda dördüncü okul olarak hizmete açılmıştır. Ancak öğrenci olmadığından eğitim öğretime başlayamamıştır.

Özel Eğitim Uygulama Okulu 1.Kademe haftalık ders çizelgemizde işlenecek dersler olarak; Matematik (2), Okuma Yazma (3), Hayat Bilgisi (3), İletişim Becerileri (4), Sosyal Beceriler (3), 4.sınıfta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1), Beslenme, Sağlık ve Güvenlik (5), Görsel Sanatlar ve El Becerileri (3), Müzik ve Oyun (3), Oyun, Spor ve Fiziki Etkinlikler (3), Kültürel ve Sosyal Etkinlikler (1) yer almaktadır.

Özel Eğitim Uygulama Okulu 2. Kademe haftalık ders çizelgemizde işlenecek dersler olarak; Matematik (2), Türkçe (3), Günlük Yaşam Bilgileri (3), İletişim Becerileri (4), Sosyal Beceriler (3), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1), Beslenme, Sağlık ve Güvenlik (5), Görsel Sanatlar ve El Becerileri (3), Müzik ve Oyun (3), Spor ve Fiziki Etkinlikler (3), Kültürel ve Sosyal Etkinlikler (1) yer almaktadır.

Özel Eğitim Uygulama Okulu 3. Kademe haftalık ders çizelgemizde işlenecek dersler olarak; Matematik (2), Türkçe (2), Bağımsız Yaşam Becerileri (3), İletişim ve Sosyal Beceriler (3), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1), Beslenme, Sağlık ve Güvenlik (5), Görsel Sanatlar (1), Müzik ve Oyun (2), Spor ve Fiziki Etkinlikler (3) ile İş ve Beceri Uygulamaları (8) yer almaktadır.

Özel Eğitim Meslek Okulu haftalık ders çizelgemizde işlenecek dersler olarak; Türkçe (3), Matematik (2), Sosyal Hayat (2), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1), Müzik (2), Beden Eğitimi (2), Görsel Sanatlar (2), Rehberlik/Sosyal Etkinlikler (1), İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı (15) yer almaktadır.

Covid 19 Salgınının Ülkemizde görülmeye başlandığı Mart 2020 yılında başlayan Uzaktan Eğitim çalışmaları Ekim 2020 – Kasım 2020 arasında yüz yüze eğitime dönmüş olmasına rağmen salgının ülkemizde artışı göz önüne alındığı için 13 Kasım 2020’den itibaren okulumuz tekrar Uzaktan Eğitime başlamıştır. 15 Şubat 2021 de Uzaktan Eğitim ile başlayan 2. Dönem 01 Mart 2021 tarihi itibariyle Yüz yüze Eğitime geçilmiştir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında 26 olan öğrenci sayımız, 2020-2021 Eğitim- Öğretim yılının başlaması ile birlikte 58’e ulaşmış, öğretmen sayılarımızda ise 1 Psikolojik Danışman Rehberlik Öğretmeni), 11 kadrolu özel eğitim öğretmeni, 1 Sözleşmeli Özel Eğitim Öğretmeni, 1 Görevlendirme Özel Eğitim Öğretmeni, 1 Okul Öncesi Öğretmeni, 2 Müzik Öğretmeni, 2 Beden Eğitim Öğretmeni, 1 Görsel Sanatlar Öğretmeni, 1 El Sanatları Öğretmeni ve 6 ücretli öğretmen şeklinde değişiklik olmuştur.

Bizler de artan öğrenci sayımız ile birlikte, çağdaş ve sosyal bir nesil yetiştirme arzusu ile, daha dinamik, daha planlı, daha görkemli bir çalışma ortamını sunma heyecanını tüm paydaşlarımız ile birlikte yaşıyoruz.

Vizyon

Verdiği eğitim ve sağladığı olanaklarla ulusal ve uluslararası platformlarda özel eğitim alanında öncü, yenilikçi ve model bir kurum olmak.

Misyon

Özel gereksinimli bireyleri topluma uyumunu sağlayacak becerilerle donatarak, toplum içerisinde bağımsız, uyumlu, üretken, duyarlı ve mutlu bir birey olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlamak.

İletişim Bilgileri

Telefon Numarası:

+90 505 660 25 39

Adres:

Barbaros Mahallesi Fatiş Tımarı Küme Evleri No 57/1 45125 Yunusemre/MANİSA

Coğrafi Konum (link):

https://goo.gl/maps/7EsDmKGNdzB2

WEB Sayfası:

https://yunusemreozelegtuygokulu1kad.meb.k12.tr

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir