Projemiz 2-8 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleşmiştir. İspanya, Romanya ve İtalyan gençlerin Loano, İtalya’da bir araya geldiği projeye Türkiye olarak 2 öğrenme güçlüğü olan ve onlara eşlik eden 3 genç üyemizle katılım gösterdik.

Play to Communicate, İtayan bir dernek olan Anfass Torino tarafından koordine edilen ve Ulusal Gençlik Ajansı’nın desteğiyle Erasmus+ programı tarafından finanse edilen, gençler için uluslararası bir hareketlilik projesidir.  Projenin ana faaliyeti, 2 Mayıs 2022’den 8 Mayıs 2022’ye kadar Liguria’daki Loano’da (SV) 7 gün boyunca gerçekleşen uluslararası bir gençlik değişimiydi.

Uluslararası değişime İtalya, Türkiye, İspanya ve Romanya’dan 20 kişilik bir grup katıldı. Katılımcılar arasında otizmli gençler ve her ülkeden bir grup liderinin eşlik ettiği 18-30 yaş arası genç eğitimciler vardı.

Etkinliğin amacı, ekip çalışmasını ve kültürler arası alışverişi destekleyen sözel olmayan uluslararası bir dil biçiminde müzik aracılığıyla iletişim olanaklarını keşfetmek için bir alan yaratmaktı.

Her günün yapısı, sahilde sabah yogası, müzik oluşturma etkinlikleri, grup yansımaları, kültürlerarası bilgi etkinlikleri ve final konserinin hazırlanmasını içeriyordu.

Bu çerçevede her gün belirli faaliyetler gerçekleştirilmeye çalışıldı:

1. Gün: bilgi etkinliği ve ekip oluşturma; gün boyunca, müzik eşliğinde isim ezberleme oyunları, kişisel poster oluşturularak yaratıcı tanıtım faaliyetleri, ülke grup keşif faaliyetleri, bilgi faaliyetleri ve yerel halkla temas kurma önerildi.

2. Gün: iletişim için müzik; gün boyunca metin, dans ve müzikten oluşan kısa müzik parçaları oluşturuldu.

3. Gün: İfade için Müzik; grup bugün boyunca “kendi denizlerini” çizmek amacıyla gözleri kapalı dans etkinlikleri ve sanatsal anlatım etkinliklerinde yer aldı.

4. Gün: gezi; bugün boyunca grup, Verezzi ve Finalalta gibi Loano’ya yakın kasabalardan gelen panoramayı hayranlıkla izleme fırsatı buldu.

5. Gün: değerlendirme ve final konseri; gün, öğrenilen derslerin bütünleştirilmesine, karşılıklı teşekküre, gelecekteki etkinliklerin planlanmasına ve Loano’daki bir kulüpteki son konsere adanmıştı.

Sonuç olarak, proje, tüm katılımcılar için kendi kaderini tayin etme ve kendini onaylamanın büyümesi için bir zemin olan engelli ve engelsiz insanları içeren alternatif iletişim biçimlerinin keşfedilmesi için bir alan yaratmıştır.

Ortaklar

– ASOCIATIA TINERILOR CU INITIATIVA CIVICA (Romanya)

– Asociación Entrejuegos (İspanya)

– ANFFAS TORINO (İtalya)

Anffas Torino

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir