Okulumuz tarafından yürütülmekte olan Türkiye Ulusal Ajansının desteklediği AB Erasmus + KA101 “Daha Özel Daha Artistik” Projesi kapsamında sınıflarımızın kapıları ve duvarlarına öğrenci ve öğretmenlerimizin birlikte yaptıkları sanatsal faaliyetler sergi açılışıyla ziyaretçilerimizin beğenisine sunulmuştur.

Sergimize, Manisa Valimiz Sayın Ahmet Deniz ve Eşi Olcay DENİZ, Vali Yardımcısı Ahmet YILMAZ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk YILDIRIM, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat KONAN, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa DİKİCİ, İş-Kurİl Müdürü yanısıra Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü, daire amirleri, engellilere yönelik hizmet veren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları, veliler ve öğrenciler katılmıştır.

Manisa Valimiz Sayın Ahmet DENİZ ve Eşi Olcay DENİZ’in öğrencilerimiz ile birlikte kurdele kesimiyle sergimiz açılmıştır. Programımız serginin gezilmesinin ardından konferans salonumuzda devam etmiştir.

Okul Müdürümüz tarafından protokole yürütmekte olduğumuz proje hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

“Manisa Özel Eğitim Uygulama Okulumuzdan bir grup öğretmenimizle, AB Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında kabul edilen ve Özel İhtiyaçlarda Sanat Terapi konulu proje çalışmaları kapsamında Çekya ve İspanya’ya gidilmiştir.

Türkiye Ulusal Ajansına sunduğumuz ‘Daha Özel Daha Artistik’ adlı proje, 4019 başvurudan ilk 267’ye girerek 19.186 € hibe ile desteklenmeye değer bulunmuştur. Toplamda 18 ay sürecek Erasmus+ projemizin eğitim etabı çalışmaları için 14 gün süreyle Prag’a ve Barselona’ya giden heyette Okul Müdürü Murat Ceylan, Müdür Yardımcıları Hasan Şahin ve Hülya Torun Yeterge, Öğretmenler Sercan Dere, Murat Kayaaltı, Hüseyin Koç, Ayşe Kamen Akkoyun, Hakan Karataş, Ufuk Öztürk, Muzaffer Karataş yer almıştır.

Prag’ta ITC, Barselona’da ise Europass isimli kurs sağlayıcılar tarafından karşılanan heyetlerimiz, Özel Eğitim ve Özel İhtiyaçlarda Sanat Terapi konulu iki adet eğitime katılmıştır.

Alınan eğitimler sayesinde alanında uzmanlaşmış öğretmenlerimiz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi anlamlı bir zamanda, öğrencilerimizin hazırladığı sanat ürünlerinden oluşan bir sanat sergisi ve tüm Yunusemre İlçesindeki Özel Eğitim Öğretmenlerine yönelik bir bilgilendirme semineri gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında yine öğrencilere ait sanat ürünlerinden oluşan daha farklı temalardaki sergilerin de yıl içinde yapılması planlanmıştır.

Özel çocuklarımızın eğitiminde sanatı bir terapi yöntemi olarak kullanmak ve bunu diğer okullardaki özel eğitim öğretmenleri ile paylaşarak yaygınlaştırmak bizim için oldukça önemlidir. Öğrencilerimizin zihinsel durumlarına olumlu olarak katkıda bulunabilecek her tür modern eğitim metodunu keşfetmeye tüm okul personeli olarak hazırız. Nitekim bu sene başında yeni kabul edilen Erasmus+ Okullar Arasındaki İyi Uygulamaların Değişimi Ortaklığı kapsamında (okulumuza ait 39.960 €) totalde 167.470 € ile hibelendirilerek yaklaşık 1200 başvurudan ilk 82’ye girerek Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Modern Sanatla Daha Aktif” (More Active with Modern Art) adlı projemizde de “Daha Özel Daha Artistik” adlı projeden edindiğimiz deneyimleri, Avrupa’da benzer çalışmaları yapan Varşova, Roma ve Duesseldorf’ta bulunan ortak okullarla paylaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki iki sene içinde toplamda özel ihtiyaçları olan 16 öğrencimiz ve 16 öğretmenimiz, birlikte Avrupa hareketliliklerine katılacaklar. Ayrıca seneye Polonya, İtalya ve Almanya’dan gelen heyetlere projemiz kapsamında ev sahipliği yapacağız.” Okul Müdürümüzün açılış konuşmasının ardından Okulda yapılan çalışmalar sebebiyle öğretmen ve öğrencileri kutlayan Manisa Valimiz Sayın Ahmet DENİZ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili konuşmalarını yapmıştır.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir